آدرس:

بهشهر، کیلومتر 10 جاده بهشهر به ساری

تلفن:

09111514871- 01134775470

مواد تشکیل دهنده آجر ها چیست؟

مواد تشکیل دهنده آجر ها چیست؟

آجر ها از طیف وسیعی از مواد بسته به در دسترس بودن مصالح، نیازمندی های منطقه ای و الزامات مکانی خاص مانند کد های ساختمانی و طرح های معماری ساخته می شوند. ترکیب یک نوع خاص از آجر ظاهر و سبک خاصی را ایجاد می کند و همچنین نوع استفاده مناسب برای آجر های خاص را مشخص می کند.

مواد به کار رفته در آجر

رایج ترین مواد تشکیل دهنده آجر خاک رس، ماسه، آب و افزودنی های دیگر است. با این حال، همه آجر ها از نظر ماهیت برابر نیستند.
درک تفاوت‌ های ترکیب آجر باعث می‌شود که بتوانید کیفیت یک نوع آجر را ارزیابی کنید، آجر های مختلف را با هم مقایسه کنید و از نظر زیبایی‌ شناسی سبک‌ های خاص آجر ها را بررسی کنید.

محتویات و مواد تشکیل دنده آجرها در منطقه به دلیل در دسترس بودن مواد، ظرفیت تولید، سطح نوآوری و نیازهای معماری متفاوت است.

1- خاک رس

خاک رس برجسته ترین ماده که در اکثر آجر ها رایج است زیرا در سراسر جهان به راحتی یافت می شود.  یک خاک ریزدانه با چسبندگی قوی است به این معنی که هنگام قالب گیری و فشرده سازی شکل خود را حفظ می کند.
خاک رس از بسیاری از مواد معدنی مختلف و مواد دیگر تشکیل شده است که خواص متمایز آن را تعیین می کند. ترکیب این مواد با هم، انعطاف پذیری، انقباض، استحکام و رنگ خاک رس را تعیین می کنند.
کانی های رایج در خاک رس عبارتند از کائولینیت، ایلیت و مونتموریلونیت. از دیگر ترکیبات خاک رس می توان به سیلیس، آلومینا، اکسید آهن و آهک اشاره کرد.

انواع رس محبوب برای تولید آجر

 • خاک رس کائولن:  کائولن که به عنوان خاک رس چینی نیز شناخته می شود، شکل خالصی از خاک رس است که عمدتا از کانی کائولینیت تشکیل شده است. اندازه ذرات ریز، رنگ سفید و پلاستیسیته دارد.
  تولیدکنندگان از خاک رس کائولن برای ساخت آجرها و سرامیک های باکیفیت و با رنگ روشن استفاده می کنند.
 • خاک رس آتشی : خاک رس آتشی، خاکی است که حاوی آلومینا و اکسید آهن است. خاک رس آتشی دارای خواص نسوز است که باعث می شود در برابر دمای بالا مقاومت کند. خاک رس آتشی یکی از اجزای رایج در آجر هایی است که به آن آجر نسوز می گویند.
 • خاک رس شنی : خاک رس شنی حاوی مقدار قابل توجهی ماسه مخلوط با خاک رس است. این خاک رس دارای پلاستیسیته عالی است. خاک رس شنی آجر های محکمی را با تلفات کمی در اثر انقباض تولید می کند.

2- آب

آب به عنوان یک عامل رطوبت‌ دهی و رابطه‌ ای بین ذرات خاک رس عمل می‌کند و در فرآیند ساخت آجر برای به دست آوردن کیفیت و استحکام مناسب استفاده می‌شود.

3- شیل  ( پَلمه‌سنگ، Shale ) 

شیل یک سنگ ریزدانه، چند لایه و رسوبی است. شیل، مانند خاک رس، یک ماده طبیعی به راحتی فراوان است. تولید کنندگان قطعات شیل را آسیاب می کنند و با خاک رس مخلوط می کنند تا آجر را تشکیل دهند.
سنگ شیل یا پلمه سنگ ها برای تقویت مخلوط آجر، کاهش جذب رطوبت و افزایش مقاومت سایشی، آهن را به مخلوط آجر اضافه می کند. آجرهای شیل در جایی که در معرض شوک حرارتی قرار نگیرند بهترین هستند.

4- خاکستر بادی (Fly Ash )

خاکستر بادی یک محصول احتراق زغال سنگ است که در ساخت آجر استفاده می شود. بسیاری از مردم آجرهای خاکستر بادی را نسبت به آجرهای سفالی دیگر ، دوستدار محیط زیست می دانند.
این به این دلیل است که آجرهای خاکستر بادی از یک محصول ضایعات صنعتی استفاده می کنند و خود سیمان می شوند، بنابراین تولید بازده انرژی بیشتری دارد. آجرهای خاکستر بادی سبک تر و محکم تر از بسیاری از آجرهای سفالی هستند.

5- بتن

آجرهای بتنی که به عنوان بلوک های بتنی یا واحدهای بنایی بتنی (CMU) نیز شناخته می شوند، از بتن، سنگدانه ای مانند ماسه یا سنگ مخلوط و آب ساخته می شوند.
آجرهای بتنی به دلیل پایداری و دوام ارزشمند هستند. سازندگان از آجرهای بتنی در پی و سایر دیوار های باربر استفاده می کنند. اکثر مردم آجرهای بتنی را یک انتخاب زیبایی شناختی نمی دانند.

6- ماسه آهک

آجرهای ماسه آهکی که آجرهای سیلیکات کلسیمی نیز نامیده می شوند، از مخلوطی از ماسه، آهک و آب تشکیل شده اند. سازندگان آجرهای آهکی شنی را با استفاده از فشار برای قالب‌گیری و سپس پخت آن‌ها از طریق یک واکنش شیمیایی به نام کربناته می‌سازند.
آجرهای ماسه آهکی رنگ و بافتی یکنواخت دارند. در حالی که آجرهای شن و ماسه آهکی دارای خواص مقاومتی عالی هستند و به ملات کمتری نیاز دارند، در مدت طولانی در برابر آب مقاومت لازم را ندارند.

7- بتن هوادهی اتوکلاو شده

بتن هوادهی اتوکلاو شده (ACC) یک مصالح ساختمانی سبک و فوم بتن است که برای ساخت واحد های بنایی بتنی (CMU) یا آجر استفاده می شود. این ماده بر خلاف بتن استاندارد است زیرا در آن از هیچ سنگدانه ای بزرگتر از ماسه استفاده نمی شود.
این یک ماده عالی برای پشتیبانی ساختاری است. ACC ماده ای با راندمان حرارتی قابل توجه است، بنابراین در مناطقی با دمای شدید به خوبی کار می کند.

8- آجر فشاری ( بلوک فشرده )

خاک و ماسه مخلوط با چسب های سیمانی برای تشکیل بلوک های زمین فشرده یا آجر (CEB) استفاده می شود.
معماران و مهندسانی که طرفدار طراحی پایدار و سازگار با محیط زیست هستند، به CEB ها به دلیل فراوانی خاک به عنوان ماده خام، ارزش قائل هستند.

9- سنگ

آجرهای سنگی به جای قالب گیری به شکل استاندارد از سنگ موجود بریده می شوند.
ماسه سنگ،  یک سنگ محبوب برای ساخت آجر است زیرا سازندگان می توانند آن را برش داده و به شکل بلوک درآورند.
این آجرها طیف گسترده ای از رنگ ها از جمله قهوه ای، خاکستری، سبز، بژ، زرد کم رنگ و صورتی دارند.

10- مواد بازیافت شده

نوآوری در صنعت ساختمان امکان استفاده از مصالح جدید را در ساخت آجر فراهم کرده است. اکنون آجرها از محصولات بازیافتی مانند بتن خرد شده، شیشه بازیافتی و حتی زباله های پلاستیکی ساخته می شوند. این آجرها به کاهش ضایعات و حفظ سایر مواد اولیه کمک می کنند.

11-مواد افزودنی

همراه با مواد اولیه مانند خاک رس، شیل یا بتن، سازندگان مواد افزودنی را با هم ترکیب می کنند که عملکرد آجر را بهبود می بخشد و ظاهر آن را تغییر می دهد.

 • نرم کننده ها : نرم کننده هایی مانند مشتقات سلولز و نشاسته در مخلوط های آجری به صورت رایج مورد استفاده هستند تا به افزایش حفظ رطوبت کمک کنند و شکل دادن و قالب گیری مواد را آسان تر کنند.
 • کلاسورها یا بیندر ها : سازندگان آجر از کلاسور ها برای کمک به حفظ شکل آجر در طول فرآیند شکل دهی و پخت استفاده می کنند. کلاسورهای تاریخی گچ و آهک بودند. یک چسب رایج امروزه سیمان است.
 • شار یا Fluxes یا روان ساز ها : مواد شار به مواد آجر اضافه می شوند تا نقطه ذوب مواد معدنی رس را کاهش دهند. شارها باعث افزایش انجماد و افزایش پیوند بین مواد می شوند. مواد شار رایج فلدسپات، سنگ آهک و دولومیت هستند.
 • عوامل رنگ‌آمیزی :  این مواد رنگی، رنگ آجر را تغییر می‌دهند. رنگ‌ ها هم طبیعی و هم مصنوعی هستند. اکسید آهن یک عامل رنگی است که رنگ قرمز یا قهوه ای را تولید می کند. اکسید کروم رنگ سبز تولید می کند.
 • تثبیت کننده ها : استابلایزر ها ثبات ابعادی آجر را افزایش می دهند و انقباض، تاب خوردگی و ترک خوردگی را در طول فرآیند پخت کاهش می دهند.
 • آنتی اکسیدان ها یا عوامل ضد شکفتگی یا شوره زدگی : وجود این عوامل در مخلوط آجر از تشکیل رسوبات کریستالی سفید رنگ مانند نمک روی آجر ها جلوگیری می کند. این به حفظ ظاهر و یکپارچگی ساختاری آجر ها در طول زمان کمک می کند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

معجزه سفال و آجر در معماری

معجزه سفال و آجر در معماری


دسته بندی مقالات


آخرین پروژه ها

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

معجزه سفال و آجر در معماری

معجزه سفال و آجر در معماری

WeCreativez WhatsApp Support
ارتباط با واحد پشتیبانی و فروش ما در واتساپ
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟