آدرس:

بهشهر، کیلومتر 10 جاده بهشهر به ساری

تلفن:

09111514871- 01134775470

آجر در معماری پایدار و راهکارهایی برای ساخت و ساز سبز

آجر در معماری پایدار و راهکارهایی برای ساخت و ساز سبز

آجر به عنوان یکی از قدیمی‌ ترین مصالح ساختمانی، نقشی دیرینه در تاریخ معماری پایدار داشته است. با افزایش نگرانی‌ های زیست‌ محیطی و گرایش به سمت معماری پایدار، آجر به واسطه ویژگی‌ های منحصر به فرد خود، بار دیگر به عنوان یک گزینه ایده‌ آل مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است. در این مقاله به بررسی نقش آجر در معماری پایدار و ارائه راهکار هایی برای استفاده از این مصالح در ساخت و ساز سبز می‌ پردازیم.

چگونه آجر با چوب و مصالح ساختمانی مصنوعی مقایسه می شود؟

خریداران خانه امروزی و سازندگان آنها انتخاب های زیادی برای مصالح ساختمانی دارند. از چوب گرفته تا مواد مصنوعی.

به دلیل جرم و فضای هوایی پشت آن، آجر یکی از بهترین دیوار ها برای سازه های مسکونی و تجاری است. به دلیل انبوه آجر، گرمای بیرونی ساختمان در طول یک روز گرم تابستان زمان زیادی طول می‌ کشد تا وارد ساختمان شود. معمولاً عصر ها این اتفاق می افتد که هوا در حال خنک شدن است. به دلیل ماهیت خود محصول به عنوان یک مانع عایق عمل می کند.

وقتی هوا سرد تر می شود، این مانع عایق آجری برعکس عمل می کند. هنگامی که نور خورشید به دیوار آجری برخورد می کند، جرم آجر گرمای نور خورشید را ذخیره می کند که به گرم نگه داشتن ساختمان کمک می کند.

مزیت مقاومت در برابر آب در دیوار آجری نیز وجود دارد. آجر به آب اجازه می دهد تا مانند سایر مصالح ساختمانی، آب را تخلیه کند، برخلاف حفظ آن. این از مشکلات احتمالی مانند کپک و پوسیدگی جلوگیری می کند.

نگهداری آجر

برخلاف چوب، گچ کاری یا سایر مواد مصنوعی، ساختمان های آجری تقریباً نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند.

با یک دیوار چوبی یا مصنوعی، نیاز دائمی به رنگ آمیزی و یا درز بندی برای حفظ یکپارچگی آن وجود دارد. این در ساخت آجر ضروری نیست. به علاوه، برخلاف آجر که رطوبت به بیرون باز می گردد، چوب یا مواد مصنوعی این رطوبت را جذب می کنند و در نتیجه ساختار را ضعیف می کند. آجر یک مانع فوق العاده محافظ برای نمای بیرونی خانه و ساختمان های تجاری است.

مزایای استفاده از آجر در معماری پایدار:

  • کاهش مصرف انرژی: آجر به دلیل جرم حرارتی بالا، خاصیت عایق‌ بندی حرارتی و ذخیره انرژی گرمایی را داراست. این امر به حفظ دمای مطبوع در داخل ساختمان و کاهش نیاز به سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی، و به تبع آن، صرفه‌ جویی در مصرف انرژی منجر می‌ شود.
  • قابلیت بازیافت: آجر از جمله مصالح قابل بازیافت است. از ضایعات و آجر های فرسوده در ساخت و ساز جدید استفاده می‌شود. این امر به کاهش مصرف منابع طبیعی و تولید ضایعات ساختمانی کمک می‌ کند.
  • عمر طولانی: آجر از مصالح بادوام و مقاوم است که عمر طولانی دارد. این امر به کاهش نیاز به تعمیرات و بازسازی و در نهایت، به حفظ منابع و محیط زیست کمک می‌ کند.
  • تنوع و زیبایی: آجر در رنگ‌ ها، طرح‌ ها و بافت‌ های متنوعی تولید می‌ شود که به معماران و طراحان آزادی عمل و خلاقیت در طراحی نما و فضای داخلی ساختمان‌ ها را می‌ دهد.
  • سازگاری با اقلیم: آجر با توجه به تنوع و ویژگی‌ های مختلف، قابلیت انطباق با شرایط اقلیمی گوناگون را دارد.

راهکارهایی برای استفاده از آجر در ساخت و ساز سبز :

  • استفاده از آجر های با راندمان حرارتی بالا: آجرهای با راندمان حرارتی بالا، عایق‌ های حرارتی موثری هستند که به حفظ دمای مطبوع در داخل ساختمان و کاهش مصرف انرژی کمک می‌ کنند.
  • استفاده از آجرهای بازیافتی: استفاده از آجر های بازیافتی به کاهش مصرف منابع طبیعی و تولید ضایعات ساختمانی کمک می‌ کند.
  • طراحی سایبان و تهویه طبیعی: با استفاده از آجر در طراحی سایبان و تهویه طبیعی، می‌ توان نیاز به سیستم‌ های تهویه مصنوعی را کاهش داد و به صرفه‌ جویی در مصرف انرژی کمک کرد.
  • استفاده از آجر در نما و دیوارهای داخلی: استفاده از آجر در نما و دیوار های داخلی، زیبایی و تنوع بصری را به فضای ساختمان می‌ بخشد.
  • استفاده از آجر در بام سبز: آجر به عنوان یک مصالح بادوام و مقاوم، می‌ تواند در ساخت بام سبز مورد استفاده قرار گیرد.

معماری پایدار و ساخت و ساز سبز

یکی از داغ ترین موضوعات در صنعت ساخت و ساز و معماری پایدار امروزه “ساخت و ساز سبز” است. این یک عبارت فراگیر است که مصالح ساختمانی و تکنیک های ساختمانی را توصیف می کند که سازگار با محیط زیست هستند.
این ساختمان ها به انرژی کمتری برای گرم کردن و خنک کردن نیاز دارند و هزاران دلار برای صاحبان خود در طول عمر ساختمان صرفه جویی می کنند. آنها می توانند نسل ها در برابر تخریب عناصر مقاومت کنند و به احتمال زیاد از موادی ساخته شده اند که از زمین می آیند.

در حالی که خریداران خانه در همه گروه‌ های سنی از مزایای اقتصادی ساختمان‌ هایی که برای نگهداری به انرژی کمتری نیاز دارند، قدردانی می‌ کنند، خریداران جوان‌ تر که برای اولین بار خانه دارند این روند را هدایت می‌ کنند. جمعیت شناسان خاطرنشان کرده اند که این گروه به کالاها و خدماتی که معتبر و پایدار هستند ترجیح می دهند. این دو مورد از دلایلی است که این گروه خانه‌ های سبزی را که از آجر ساخته شده‌ اند، ترجیح می‌ دهند

آجر یک مصالح ساختمانی معتبر، ساخته شده از زمین، برای زمین است. اگرچه بسیاری تلاش کرده‌ اند تا برخی از ویژگی‌ های قابل توجه آن را در طراحی و ساخت تکرار کنند. اما هیچ ماده دیگری با ترکیب منحصر به‌ فرد زیبایی و قهوه‌ ای در آجر های سفالی پخته شده اصیل برابری نکرده است.

نتیجه‌ گیری:

آجر به عنوان یک مصالح پایدار، مزایای متعددی برای ساخت و ساز سبز ارائه می‌ دهد. با استفاده از آجر در طراحی و ساخت ساختمان‌ ها، می‌ توان به حفظ منابع طبیعی، کاهش مصرف انرژی و ارتقای کیفیت محیط زیست کمک کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

معجزه سفال و آجر در معماری

معجزه سفال و آجر در معماری


دسته بندی مقالات


آخرین پروژه ها

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

معجزه سفال و آجر در معماری

معجزه سفال و آجر در معماری

WeCreativez WhatsApp Support
ارتباط با واحد پشتیبانی و فروش ما در واتساپ
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟