آدرس:

بهشهر، کیلومتر 10 جاده بهشهر به ساری

تلفن:

09111514871- 01134775470

10 نوع از آجرها مورد استفاده در ساخت و ساز

10 نوع از آجرها مورد استفاده در ساخت و ساز

برای یک ساختمان، هسته اغلب آجرها هستند که استفاده می شود. بنابراین، آیا از آجر مناسب برای خانه رویایی خود استفاده می کنید؟
در اینجا ما لیستی از 10 نوع آجر مختلف مورد استفاده در ساخت و ساز را داریم و اینکه کدام یک برای خانه رویایی شما بهترین است.

مزایا و معایب آجرها مورد استفاده در ساخت و ساز چیست؟

مزایای استفاده از آجرها :

 • آجر یک ماده بادوام است و ماندگاری بالایی دارد.
 • آجر نسوز است و می تواند در برابر دمای بالا مقاومت کند.
 • آجر برای حفاظت از محیط زیست نیازی به استفاده از رنگ ندارد.
 • مسائل مربوط به آجرهای جداگانه را می توان بدون نیاز به تخریب و بازسازی کل سازه حل کرد.
 • خاک رس در دسترس به آجر کمک می کند تا بتواند محلی را ایجاد کند و هزینه های حمل و نقل آنها را حذف کند. این می تواند به این معنی باشد که ساخت و ساز با استفاده از آجر به عنوان مصالح ممکن است هزینه کمتری نسبت به استفاده از سنگ، بتن یا فولاد داشته باشد.

معایب استفاده از آجرها :

 • ساخت و ساز وقت گیر.
 • تحت فشار لرزه ای بالا شکسته می شود
 • از آنجایی که آجرها به راحتی آب را جذب می کنند، ممکن است باعث کمبود جریان هوا شود
 • استحکام کششی کمتر.
 • تمیز کردن سطوح آجری کار سختی است.

آجر ها برای ساخت و ساز حیاتی هستند و اغلب سنگ بنای بیشتر ساخت و سازها هستند. در این روز های مدرن، انواع آجر های مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان، با استحکام و پایداری بهتر، همگی با هزینه کمتر، تصفیه شده اند.

بهترین نوع آجرها مورد استفاده در ساخت و ساز کدامند؟

1- آجر خشک شده در آفتاب:

آجرهای نسوخته یا آجر های خشک شده اولین و اساسی ترین نمونه آجر هستند. روند ساخت این آجرها در نام خود نهفته است. سوخته نمی شود اما برای سخت شدن در آفتاب خشک می شود، اغلب در مناطق روستایی یا ساخت و ساز های موقت استفاده می شود. آنها به اندازه ای قوی نیستند، مقاومت در برابر آتش و آب را کاهش می دهند، و از این رو زمانی که به سازه های موقت در لیست ما برای انواع آجر های مورد استفاده در ساخت و ساز واگذار می شود، بهترین گزینه است.

2- آجر سفالی سوخته :

پرکاربرد ترین آن در میان انواع آجرهای مورد استفاده در ساختمان سازی، نام آجر معمولی را به خود اختصاص داده است. در ساخت سازه های مهم مانند ستون ها، دیوارها و پی ساختمان استفاده می شود. آنها عمدتاً چهار نوع هستند:

 • آجر درجه یک (آجر با بهترین کیفیت)
 • آجر درجه دو (کیفیت متوسط)
 • آجر درجه سه (بی کیفیت)
 • آجر های درجه چهارم (بیش از حد سوخته و نامنظم)

3- آجر خاکستر بادی

به طور خاص برای سنگ تراشی استفاده می شود. حاوی خاکستر بادی کلاس C یا کلاس F است که یک محصول جانبی است که از سوزاندن زغال سنگ مخلوط با آب بدست می آوریم. در دمای 1000 درجه سانتیگراد پخته می شود. مقدار بالای اکسید کلسیم باعث می شود که خاکستر بادی کلاس C آن را در بین انواع آجرهای مورد استفاده در ساخت و ساز برای ستون ها، فونداسیون ها و دیوارها به بهترین شکل تبدیل کند. اغلب به عنوان آجر “سیمانی” نامیده می شود.

مزایای اصلی آجر های خاکستر بادی کدامند؟

 • عایق حریق بالا
 • استحکام بالا
 • اندازه های یکنواخت برای اتصالات و گچ بهتر
 • نفوذ آب کمتر

آنها قبل از استفاده در ساخت و ساز نیازی به خیساندن ندارند. بنابراین آجرهای خاکستر بادی یکی از بهترین انواع آجر مورد استفاده است.

4- آجر های بتنی:

با استفاده از بتن با موادی مانند سیمان، ماسه و آب تولید می شود. آنها را می توان به صورت آجر در هر نوع و اندازه ای ساخت. استفاده از آجر های بتنی بر روی آجرهای سفالی به این معنی است که می توان آنها را به راحتی در یک سایت ساخت و ساز تولید کرد. این همچنین می تواند به کاهش میزان ملات مورد نیاز برای ساخت و ساز کمک کند. یکی دیگر از انواع رایج و نسبتاً محبوب آجر مورد استفاده در ساخت و ساز.

5- آجر های مهندسی:

به ویژه برای استحکام، مقاومت در برابر سرما و مقاومت در برابر آتش، آجرهای مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر برای زیرزمین ها استفاده می شود، جایی که مقاومت شیمیایی و آب بیش از حد متوسط ​​مورد نیاز است. آنها همچنین به دلیل تخلخل کم خود شناخته می شوند. گزینه مقاومت در بین انواع آجرهای مورد استفاده در ساخت و ساز.

6- ماسه آهک یا آجر سیلیکات کلسیم:

ساخته شده با استفاده از ماسه و آهک، معمولا به عنوان آجر ماسه آهک شناخته می شود. این آجر ها در بخش ساختمان سازی برای اهداف متعددی استفاده می شوند و یکی از انواع آجر های اولیه مورد استفاده در هند است. آثار هنری، از جمله آثار زینتی در ساختمان ها، شامل آجرهای شنی آهکی یا سیلیکات کلسیمی است.

این آجرها آجرهای شیمیایی هستند، به این معنی که فرآیند با استفاده از عناصر گرما و فشار برای تسریع واکنش شیمیایی تکمیل می شود. آنها دارای سطح صاف، عایق صوتی و مقاومت عالی در برابر آتش هستند که در درجه اول توسط هنرمندان برای درخشش هنر خود استفاده می شود.

7- آجر های هوشمند Porotherm:

آجرهای توخالی که اغلب به عنوان “آجر اکو” نامیده می شود. روشی هوشمندانه برای استفاده از خاک رس طبیعی برای ساخت آجر های تو خالی است. این آجرهای توخالی می توانند به صورت افقی یا عمودی سوراخ شوند.

آنها مدرن تر هستند و در بسیاری از پروژه های مسکونی و تجاری استفاده می شوند. استحکام بالا، عایق حرارتی و طبیعت 100% سازگار با محیط زیست، همگی با هزینه کمتر از حد معمول، آن را در میان انواع مختلف آجر های مورد استفاده برای خانه ها، بهترین می کند.

8- آجر های آتش نشانی:

همچنین به عنوان آجر نسوز شناخته می شود.به دلیل خواص مقاومت در برابر آتش، می تواند دمای بسیار بالا را تحمل کند. همه اینها بدون تأثیر بر خواسته ها، شکل، اندازه و قدرت انجام می شود. بنابراین یکی از انواع آجر های متداول در هندوستان به ویژه در مناطق روستایی و خشک است.

این برای آستر دودکش ها و کوره هایی که نرخ دما معمولاً بسیار بالا است استفاده می شود.

9- آجر جاما:

آجر جاما به عنوان آجر بیش از حد سوخته یا آجر شیشه ای شناخته می شود. در دمای بالا و مدت زمان بیشتری در مقایسه با آجر های معمولی پخته می شود. شکل مخدوش است اما ظرفیت جذب بالاتری دارد و استحکام به طور قابل توجهی بالاتر یا برابر با یک آجر درجه یک است. اغلب در ساخت دال و تیر با استفاده از بتن در جایی که به طور معمول با آب مواجه نمی شود استفاده می شود.

10- آجر های توخالی:

حدود یک سوم وزن آجرهای معمولی، همانطور که از نام آن پیداست، داخل تو خالی هستند، به این آجرها آجر سلولی یا حفره ای نیز می گویند. این آجر ها به طور گسترده برای ساخت و ساز سریع استفاده می شوند زیرا می توان آنها را بسیار سریعتر از آجرهای معمولی گذاشت. از این آجرها در پارتیشن بندی در فرآیند ساخت نیز استفاده می شود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

معجزه سفال و آجر در معماری

معجزه سفال و آجر در معماری


دسته بندی مقالات


آخرین پروژه ها

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

مزایای استفاده از آجر در مناطق ساحلی

معجزه سفال و آجر در معماری

معجزه سفال و آجر در معماری

WeCreativez WhatsApp Support
ارتباط با واحد پشتیبانی و فروش ما در واتساپ
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟